
Jučer sam baš razgovarao sa prijateljima o nekim stvarima koje često vidimo u svijetu, i jedan je spomenuo zanimljivu stvar. Budući da smo se, između ostalog, dotakli i novina, neizbježno je bilo da se spomene i svima poznata crna kronika. Taj je dio specifičan po jednoj stvari - obavještava nas o svemu lošem što se dogodilo na području našega grada ili države.
Prije nego se uhvatim kritike samoj crnoj kronici, postavimo par pitanja: što su novine, što je njihova funkcija, što je informacija i koja je njena vrijednost?
Novine su, svakako, jedan od raširenijih medija. Bez obzira na njihovu (trenutno) opadajuću popularnost radi navale novijih medija (poput interneta), i dalje nalaze svoj put do naših starijih, što poradi pristupačnosti, što cijene, a što radi navike čitanja uz kavu od koje se neki teško odvikavaju. Njihova je funkcija obavještavanje javnosti, širenje informacija o trenutno aktualnim događajima. No, tu se sad približavamo srži problema...