Ovih smo dana svjedoci brojnim previranjima između Crkve u hrvata i naše vlade, potaknutim brojnim raspravama o 4. temi kurikuluma zdravstvenog odgoja - spolnom odgoju. I dok se rasprave vode žustro u oba smjera, ministar Jovanović je, odgovarajući kardinalu Bozaniću, izrekao jednu rečenicu koje bih se posebno dotakao ovoga dana:
"Ne miješajte se u sadržaj zdravstvenog odgoja jer za to niste nadležni!"
I, da vam budem iskren, kad bi zdravstveni odgoj bio vjeran svom imenu te se ticao isključivo zdravlja, među prvima bih se složio sa rečenim. Nisam liječnik, biolog ili nešto slično pa da budem nadležan u takvom predmetu. No, kao što smo svi mogli vidjeti iz brojnih izvadaka iz kurikuluma, četvrta tema izlazi iz granica zdravstva i zalazeći u područje morala i antropologije ide toliko daleko da nameće rodnu ideologiju.
12/26/2012
12/24/2012
Sretan Božić 2012!
Sretan vam i čestit Božić svima! Narodi nam se kralj nebeski!
I ove ćemo se večeri prisjetiti i obilježiti dan Kristova rođenja. Bog sam, potaknut ljubavlju prema svom stvorenju, pohodio nas je kako bi dao zadovoljštinu za naše grijehe, otkupio nas i priveo k sebi. No, nije to učinio na bilo kakav način - učinio je to rođenjem u štalici, u najskrovitijem, najzabitijem i ponižavajućem mjestu. Učinio je to kako bi bio sličan najprezrenijima, jer je upravo radi takvih i došao.
I ove ćemo se večeri prisjetiti i obilježiti dan Kristova rođenja. Bog sam, potaknut ljubavlju prema svom stvorenju, pohodio nas je kako bi dao zadovoljštinu za naše grijehe, otkupio nas i priveo k sebi. No, nije to učinio na bilo kakav način - učinio je to rođenjem u štalici, u najskrovitijem, najzabitijem i ponižavajućem mjestu. Učinio je to kako bi bio sličan najprezrenijima, jer je upravo radi takvih i došao.
12/14/2012
Siromaštvo svijeta
No, dvije su me se stvari dojmile daleko više od svih slika, kipova, svih crkava - dvije osobe preciznije. Šetajući kroz ulice Vatikana prolazili smo pored brojnih siromaha koji su na ulicama prosili sitniš kako bi se prehranili. Jedna je žena prišla i meni, moleći me: "Oče, pomozite mi."
Oče... Kako li snažne riječi. Makar sam samo bogoslov, i makar sam tek ove godine ušao u bogosloviju, ovo me se dojmilo. Nosio sam kolar, kao i svi bogoslovi iz Rijeke, koji je toj ženi svjedočio nešto. Govorio joj je - "Ovo je čovjek koji želi nasljedovati Krista, razdajući se za Njegovo stado." Nije joj bilo bitno jesam li zaređen, jer nosio sam oznake koje su govorile o mom opredjeljenju.
12/03/2012
Vjerska istina - promjenjiva ili trajna?
Živimo u zanimljivom razdoblju, u vremenu relativiziranja osnovnih istina - ne treba nam mnogo da se u to uvjerimo, dovoljno je da samo uzmemo novine i počnemo čitati naslove poput "Homoseksualna zajednica ima pravo na obitelj", "Rodna ideologija se uvodi u škole" i slične. I u tom vremenu brojni katolici počinju upadati u zamku, misleći kako oni moraju ići u korak s vremenom, te se proglašavaju "modernim katolicima". No, prije svega, dopustite mi da objasnim pojam objektivne istine na primjeru:Ako je Sunce nebesko tijelo, ta istina je izvan nas, i ona je objektivna i nepromjenjiva. I kad su stare kulture Suncu pripisivale božanske kvalitete, kad su ga nazivale kolima bogova u Grčkoj ili Egiptu, to je i dalje bilo nebesko tijelo. Čak i da mi konsenzusom zaključimo da ćemo ga odsad tretirati poput čiuauae, to bi i dalje bilo nebesko tijelo. Poanta jest - konsenzus ne može utjecati na istinu izvan nas, i koliko god nas se složilo oko bilo čega, to neće utjecati na istinu.
Druga je bitna stvar da je takva objektivna istina nepromjenjiva. Sunce nije bilo božanstvo prije tisuću godina, postalo nebesko tijelo danas pa da za tisuću godina postane nešto treće. Ta istina se ne mijenja sa vremenom, niti Sunce postaje nebesko tijelo ponedjeljkom, utorkom i petkom, dok je srijedom i četvrtkom raketa, a subotom i nedjeljom stanje uma.
Kriteriji dobra i zla nasuprot Božjega suda
Zmija bijaše lukavija od sve zvjeradi što je stvori Jahve, Bog. Ona reče ženi: "Zar vam je Bog rekao da ne smijete jesti ni s jednog drveta u vrtu?" Žena odgovori zmiji: "Plodove sa stabala u vrtu smijemo jesti. Samo za plod što je nasred vrta rekao je Bog: Da ga niste jeli! I ne dirajte u nj, da ne umrete!" Nato će zmija ženi: "Ne, nećete umrijeti! Nego, zna Bog, onog dana kad budete s njega jeli otvorit će vam se oči, i vi ćete biti kao bogovi, koji razlučuju dobro i zlo."(Post 3, 1-5)
Čovjek je od svog postanka vođen znatiželjom. Ponekad, ona urodi dobrim plodom, poput otkrića novih zemalja, ljekova, napredaka u znanosti koji nam omoguće sigurniji i/ili ugodniji život. Ponekad, ona za sobom povuče i brojne žrtve (Mengelejevi pokusi). Bez obzira na posljedice, ta je znatiželja najčešće vođena ciljem da "upotpuni" čovjeka, unaprijedi ga. Danas smo više nego ikad prije svjedoci sve jače želje da naša kultura "napreduje". Donose se novi zakoni, stvaraju novi izumi. Brojni su filozofi to već primjetili kao pokušaj čovjeka da postane drugi Bog. A gdje je to primjetljivije nego u pokušajima da se kreira, pa ćak i kontrolira sam životni proces? Pokušaji klonirajna, umjetna oplodnja, pravo majke da ubije svoje dijete, pravo na ubojstvo iz samilosti... Sve su to samo djelići ljudskih nastojanja da se čovjeka postavi alfom i omegom života i smrti.
12/02/2012
Koliko nas Krist ljubi?
Ljudi često imaju neobičan odnos sa vjerom - riječ je o depersonaliziranom odnosu sa bezličnim Bogom, koji je tu, eto tako, jer je stvorio svijet, i kojem se molimo jer je to dio običaja. Tu su brojne knjige koje nam govore o tome kako nas On voli, i mi to prihvaćamo, no na istoj onoj bezličnoj razini. Često i pogrešno interpretiramo tu ljubav, govorimo si "On nas ljubi, to znači da će nam činiti sve što želimo", a ako nas ne posluša odričemo Ga se kao hirovitoga Boga koji nam ne može ili želi prikloniti svoje uho onda kad ga trebamo. Prije svega nam je na pameti što On može činiti za nas, a ne što možemo mi činiti za Njega, ali ako već i učinimo nešto, očekujemo isplatu jednakim dobrom - jer ipak Crkva naučava da je On pravedan. Ako se takva pravda ne ispuni, bivamo razočarani i naš odnos sa Bogom tu prestaje, te zaključujemo kako je jedina osoba na koju se možemo osloniti nitko drugi doli mi sami.
Koliko je taj odnos pun zabluda, i koliko je loš i štetan teško je i opisati, no jedna se zabluda izdiže kao korjenita - zabluda o bezličnom i udaljenom Bogu, jer on je sve samo ne to. Dakle, odgovorimo na pitanja, koliko je blizak, i koje je to njegovo lice.
Kroz povijest, On se kroz neizmjeran broj puta mješao u našu sudbinu, i to na vrlo osoban način. Od starozavjetnih vremena Abrahama, Izaka, Jakova, pa sve do novozavjetnog Isusovog djelovanja, kao i djelovanja apostola. Pa i kroz bližu povijest, kroz osobne objave... I taj je odnos uvijek bio ispunjen ljubavlju. Oslobođenje Izraelaca, ozdravljenja židova, čuda koja su se činila po zagovorima svetaca, to nisu djela koja bi činio daleki i bezlični bog, pa ni isključivo pravedni bog. Jer, budimo iskreni... Što možemo učiniti da zadužimo Boga Stvoritelja? Što Mu mi možemo učiniti a da on ne može? Dakle, što god je činio, nije činio iz pravednosti, da se "oduži" onima koji su ga "zadužili". Činio je to iz ljubavi.
12/01/2012
Relativnost svijeta i borba za dobro
Na žalost, svijet voli relativizirati stvari. Govori nam, između ostaloga, da moral više nije podložan višem autoritetu i nije nepromjenjiv - nasuprot on ovisi o osobnim stavovima, i ako nam se ne sviđa može se promijeniti. Na primjer, dvadesetak godina unazad, abortus je bio nezamisliv kao redovita praksa, no danas se to pripisuje pravu majke da odluči o svom životu (a i bebinom). No ni tu ne stajemo - danas se ćak raspravlja i o "postnatalnom abortusu" (ubojstvo djeteta NAKON poroda)! Naziv je pod navodnicima jer je to samo ubojstvo upakirano u ljepši izraz. I tu nam etičari nastoje reči da je ćak i takav "abortus" u redu ako može pokvariti kvalitetu života obitelji (npr. ako se dijete rodi bolesno). Moralna se pravila malo po malo pomiču, i to ne u boljem smjeru.
Crkva, svijet i "normalno"
Prije nego jednostavno kažem "E nije tako!" - definirajmo što je normalno. Opće je prihvačeno da je sve što je učestalo - normalno. Učestalo je i normalno da već u srednjoj školi brojni učenici imaju alkoholizirane zabave, kao što je normalno i da ljudi više ne cijene brak te ga pokušavaju opovrgnuti razvodom, i brojne druge stvari. Ali ni jedna od njih nije opravdana samo jer je normalna. Koliko si samo često govorimo "Pa nije to strašan grijeh... Možda i nije grijeh uopće, pa svi to čine, to je normalno!"
11/30/2012
Godina vjere i dokumenti
Iako se mnogi nadaju "piluli" koju bi mogli popiti i probuditi se zdravi, takvo što ne postoji. Koji je onda lijek? Stara je uzrečica - "Promjeni sebe i promjeniti ćeš svijet." I uistinu, čovjek koji živi bez ideala po kojima se može ravnati brzo će biti poražen. Upravo zato vam donosim zbirku dokumenata Crkve (možete ju pogledati klikom na izbornik iznad članka) koju ću redovito osvježavati - nije tu riječ samo o idealima, već i o nauku kojeg Crkva nasljeduje kao Kristov polog. I sam nas papa Benedikt XVI. poziva da učimo obrazložiti "razloge nade koja je u nama". Ne samo to, sam nas Krist poziva da budemo sol zemlje i svjetlost svijeta - a kako možemo soliti ako ne znamo za kojim ćemo začinom posegnuti? Kako možemo poučavati ako nemamo znanja? I kako ljubiti ako nemamo ljubavi? Ne možemo predati ono što nemamo, i upravo je stoga potrebno upoznati svoju vjeru.
Mlakost i zatajivanje vjere
"I napisa kralj proglas svemu svom kraljevstvu da svi moraju postati jedan narod i svaki mora ostaviti svoje običaje. I svi se narodi pokoriše kraljevoj naredbi. I mnogi Izraelci prihvatiše njegovo bogoštovlje i počeše žrtvovati idolima i ne svetkovati subotu."
(1 Mak 1, 41 - 43)
Zapitajmo se, koliko puta pogledamo vijesti, dnevnik, pročitamo novine i pomislimo kako je svijet negdje pogriješio? Koliko puta se iznenadimo kako ljudi mogu gladovati, krasti, ubijati? I koliko puta onda sve to zaboravimo jer se sjetimo da supermarket pored nas baš tog dana ima popust na voće? Brinuti za bližnje ne samo da je nešto što bismo trebali činiti kao katolici, to je nešto što bismo trebali činiti kao ljudi - a opet zaboravljamo tu najosnovniju stvar čim nam nešto drugo iskoči.
11/29/2012
O ljubavi
Kad bih sve jezike ljudske govorio i anđeoske, a ljubavi ne bih imao, bio bih mjed što ječi ili cimbal što zveči.
Kad bih imao dar prorokovanja i znao sva otajstva i sve spoznanje; i kad bih imao svu vjeru da bih i gore premještao, a ljubavi ne bih imao - ništa sam!
I kad bih razdao sav svoj imutak i kad bih predao tijelo svoje da se sažeže, a ljubavi ne bih imao - ništa mi ne bi koristilo.
Ljubav je velikodušna, dobrostiva je ljubav, ne zavidi, ljubav se ne hvasta, ne nadima se;
nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo;
ne raduje se nepravdi, a raduje se istini;
sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi.
Ljubav nikad ne prestaje. Prorokovanja? Uminut će. Jezici? Umuknut će. Spoznanje? Uminut će.
Jer djelomično je naše spoznanje, i djelomično prorokovanje.
A kada dođe ono savršeno, uminut će ovo djelomično.
Kad bijah nejače, govorah kao nejače, mišljah kao nejače, rasuđivah kao nejače. A kad postadoh zreo čovjek, odbacih ono nejačko.
Doista, sada gledamo kroza zrcalo, u zagonetki, a tada - licem u lice! Sada spoznajem djelomično, a tada ću spoznati savršeno, kao što sam i spoznat! A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav - to troje - ali najveća je među njima ljubav.
(1 Kor 13, 1-13)
Kad bih imao dar prorokovanja i znao sva otajstva i sve spoznanje; i kad bih imao svu vjeru da bih i gore premještao, a ljubavi ne bih imao - ništa sam!
I kad bih razdao sav svoj imutak i kad bih predao tijelo svoje da se sažeže, a ljubavi ne bih imao - ništa mi ne bi koristilo.
Ljubav je velikodušna, dobrostiva je ljubav, ne zavidi, ljubav se ne hvasta, ne nadima se;
nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo;
ne raduje se nepravdi, a raduje se istini;
sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi.
Ljubav nikad ne prestaje. Prorokovanja? Uminut će. Jezici? Umuknut će. Spoznanje? Uminut će.
Jer djelomično je naše spoznanje, i djelomično prorokovanje.
A kada dođe ono savršeno, uminut će ovo djelomično.
Kad bijah nejače, govorah kao nejače, mišljah kao nejače, rasuđivah kao nejače. A kad postadoh zreo čovjek, odbacih ono nejačko.
Doista, sada gledamo kroza zrcalo, u zagonetki, a tada - licem u lice! Sada spoznajem djelomično, a tada ću spoznati savršeno, kao što sam i spoznat! A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav - to troje - ali najveća je među njima ljubav.
(1 Kor 13, 1-13)
10/30/2012
Svi sveti ili Noć vještica? (Crkva i svijet - 2. dio)

Pred nama se nalaze dva događaja koja će biti obilježena po cijelom svijetu - riječ je naravno o Svim svetima i Noći vještica. S obzirom na to kakva pompa prati Noć vještica, kao i koliko je nasljeđe i značaj Svih svetih, osjećam se dužnim progovoriti o tome. Pa, bacimo se na slučaj!
10/27/2012
Crna kronika (Crkva i svijet - 1. dio)
Jučer sam baš razgovarao sa prijateljima o nekim stvarima koje često vidimo u svijetu, i jedan je spomenuo zanimljivu stvar. Budući da smo se, između ostalog, dotakli i novina, neizbježno je bilo da se spomene i svima poznata crna kronika. Taj je dio specifičan po jednoj stvari - obavještava nas o svemu lošem što se dogodilo na području našega grada ili države.
Prije nego se uhvatim kritike samoj crnoj kronici, postavimo par pitanja: što su novine, što je njihova funkcija, što je informacija i koja je njena vrijednost?
Novine su, svakako, jedan od raširenijih medija. Bez obzira na njihovu (trenutno) opadajuću popularnost radi navale novijih medija (poput interneta), i dalje nalaze svoj put do naših starijih, što poradi pristupačnosti, što cijene, a što radi navike čitanja uz kavu od koje se neki teško odvikavaju. Njihova je funkcija obavještavanje javnosti, širenje informacija o trenutno aktualnim događajima. No, tu se sad približavamo srži problema...
10/26/2012
Ljubav, genderizam i brak
No, vratimo se korak unazad i pogledajmo malo širu sliku. Naše države su u krizi, društvo je u stanju nereda - no odakle to proizlazi? Nekako logično nam nadolazi odgovor - od neurednih odnosa u društvu. A što tvori društvo? Obitelji. A kako obitelji nastaju?
I tu dolazimo u začarani krug. Ljudi kao djeca nasljeđuju određeni sustav vrijednosti, koji potom unose u vezu sa svojim partnerima i koje potom prenose na svoju djecu. Kakve to onda vrijednosti vladaju danas? Ako je suditi po stanju u društvu - dosta loše. No, jedna od tih vrijednosti se izdiže iznad ostalih, upravo zato jer se ostale nadograđuju na nju. Koja je to vrijednost, pitate se? Shvaćanje ljubavi!
Pretplati se na:
Postovi (Atom)