5/12/2013

7. vazmena nedjelja

"Ne molim samo za ove nego i za one koji će na njihovu riječ vjerovati u mene: da svi budu jedno kao što ti, Oče, u meni i ja u tebi, neka i oni u nama budu da svijet uzvjeruje da si me ti poslao. I slavu koju si ti dao meni ja dadoh njima: da budu jedno kao što smo mi jedno - ja u njima i ti u meni, da tako budu savršeno jedno da svijet upozna da si me ti poslao i ljubio njih kao što si mene ljubio. Oče, hoću da i oni koje si mi dao budu gdje sam ja, da i oni budu sa mnom: da gledaju moju slavu, slavu koju si mi dao jer si me ljubio prije postanka svijeta. Oče pravedni, svijet te nije upoznao, ja te upoznah; a i ovi upoznaše da si me ti poslao. I njima sam očitovao tvoje ime, i još ću očitovati, da ljubav kojom si ti mene ljubio bude u njima - i ja u njima."

3/29/2013

Muka i uskrsnuće Gospodinovo

Nalazimo se u najvećem i najvažnijem razdoblju godine za svakog vjernika - u Uskrsnom vremenu. I dok je za mnoge to samo vrijeme čestitanja, grljenja, veselja i dobre hrane, ovdje se skriva mnogo više od toga. Komercijalizacija blagdana je, nažalost, polučila ogromne uspjehe sa ovim vremenom - što sa uskrsnim zekom, što sa naglaskom na darivanje i razdragane osjećaje... ali, je li to uistinu sve?

Uskrsu prethodi Veliki tjedan, tjedan u kojem se prisjećamo Kristove posljednje večere, muke i smrti. Uistinu, dani prije Uskrsa sve su osim lijepi i razdragani. Ako možemo reći da narav ovih dana odgovara naravi 'slavljenika', vjerujem da je dovoljno sjetiti se riječi Svetog pisma:

"Ne bijaše na njem ljepote ni sjaja da bi se u nj zagledali. Prezren biješe, čovjek boli, vičan patnjama, od kojeg svatko lice otklanja."

1/03/2013

Sebičnost vlasti i zdravstveni odgoj

Koliko smo se često razočarali u brojnim stvarima kod ljudi koji vladaju našom zemljom, vjerujem da nije potrebno ni spominjati. I dok su sad još aktualna nezadovoljstva poradi zdravstvenog odgoja, također su još uvijek svježa sjećanja na prosvjede na Markovom trgu u Zagrebu za vrijeme stare vlade HDZ-a, dok se oni stariji mogu prisjetiti i nezadovoljstava za vrijeme Jugoslavije. Koliko god daleko unazad išli, i kojoj se god zemlji osvrnuli, uvijek možemo naići na neke nezadovoljne skupine ljudi. Jasno, nikad ne možemo ugoditi svima, no je li uvijek nužno problem u tim skupinama i njihovim prohtjevima? Ili, zar nema jednog oblika vladanja koji bi se održao i bio uistinu produktivan?

Ako se vratimo dva milenija unazad možemo naići na jednog čovjeka koji je svijetu ponudio alternativu. Krist Kralj, čovjek i Bog, večer prije svoje muke pokazao je svoju vlast pranjem nogu svojih učenika. I u toj jednoj naizgled maloj maloj gesti bilo je sadržano mnogo više nego se čini. Izrazivši time savršenu poniznost, govorio je "Iako sam Bog, ja vama perem noge, ja vama služim."