Ljudi često imaju neobičan odnos sa vjerom - riječ je o depersonaliziranom odnosu sa bezličnim Bogom, koji je tu, eto tako, jer je stvorio svijet, i kojem se molimo jer je to dio običaja. Tu su brojne knjige koje nam govore o tome kako nas On voli, i mi to prihvaćamo, no na istoj onoj bezličnoj razini. Često i pogrešno interpretiramo tu ljubav, govorimo si "On nas ljubi, to znači da će nam činiti sve što želimo", a ako nas ne posluša odričemo Ga se kao hirovitoga Boga koji nam ne može ili želi prikloniti svoje uho onda kad ga trebamo. Prije svega nam je na pameti što On može činiti za nas, a ne što možemo mi činiti za Njega, ali ako već i učinimo nešto, očekujemo isplatu jednakim dobrom - jer ipak Crkva naučava da je On pravedan. Ako se takva pravda ne ispuni, bivamo razočarani i naš odnos sa Bogom tu prestaje, te zaključujemo kako je jedina osoba na koju se možemo osloniti nitko drugi doli mi sami.
Koliko je taj odnos pun zabluda, i koliko je loš i štetan teško je i opisati, no jedna se zabluda izdiže kao korjenita - zabluda o bezličnom i udaljenom Bogu, jer on je sve samo ne to. Dakle, odgovorimo na pitanja, koliko je blizak, i koje je to njegovo lice.
Kroz povijest, On se kroz neizmjeran broj puta mješao u našu sudbinu, i to na vrlo osoban način. Od starozavjetnih vremena Abrahama, Izaka, Jakova, pa sve do novozavjetnog Isusovog djelovanja, kao i djelovanja apostola. Pa i kroz bližu povijest, kroz osobne objave... I taj je odnos uvijek bio ispunjen ljubavlju. Oslobođenje Izraelaca, ozdravljenja židova, čuda koja su se činila po zagovorima svetaca, to nisu djela koja bi činio daleki i bezlični bog, pa ni isključivo pravedni bog. Jer, budimo iskreni... Što možemo učiniti da zadužimo Boga Stvoritelja? Što Mu mi možemo učiniti a da on ne može? Dakle, što god je činio, nije činio iz pravednosti, da se "oduži" onima koji su ga "zadužili". Činio je to iz ljubavi.
"Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje." (Iv 15, 13)
Najveće svjedočanstvo koje smo mogli primiti o Njegovoj ljubavi bilo je upravo Isusovo. Sin Boga Oca, i sam Bog, umro je radi otkupljenja naših grijeha. No nije to učinio za bezličnu masu griješnika. Nasuprot, učinio je to za svakoga od nas poimence! Za mene, tebe, našu obitelj i prijatelje. Kada je na križu preuzeo naše grijehe, činio je to za svakoga od nas, kroz cijelu povijest, pa i budućnost, ljudskoga roda. I činio je to iz ljubavi, ljubavi prema ljudskome rodu, i ljubavi prema meni, tebi, i ljudima oko tebe.
"Prije nego što te oblikovah u majčinoj utrobi, ja te znadoh; prije nego što iz krila majčina izađe, ja te posvetih, za proroka svim narodima postavih te." (Jr 1, 5)
Bog nas sve pozna. Sve, i zna sve o nama. Upravo je zato mogao sve naše grijehe preuzeti na sebe, svaku našu psovku, laž, svaku svađu. Upravo zato nije riječ o bezličnom i dalekom Bogu. Kako bi mogao biti dalek, kada je postao jedan od nas,
"...On, trajni lik Božji, nije se kao plijena držao svoje jednakosti s Bogom, nego sam sebe oplijeni uzevši lik sluge, postavši ljudima sličan; obličjem čovjeku nalik, ponizi sam sebe, poslušan do smrti, smrti na križu." (Fil 2, 6)
Tko bi bez ljubavi sebe ponizio, služio ljudima, pristao na mučenićku i sramotnu smrt..? Odgovor je - nitko. Ta ljubav nadjačala je grijeh, smrt i urodila novim životom, uskrsnućem. I ako u to ne vjerujemo, ako Ga odbijemo te se žalimo što On ne sudjeluje u našem životu, to je upravo poradi ljubavi - one koja će umrijeti za nas, ali neće nas siliti da ga prihvatimo. I ako ne čini što želimo i za što ga molimo, i to je poradi ljubavi. Ta On je Bog, zna bolje od nas što nam je potrebno... I ako nam ne daje sve što želimo, daje nam sve što nam je potrebno.
Uistinu, ta ljubav je vrijedna ljubavi. Vrijedna je života u predanju, vrijedna je vjere. I ako nas On odvede kroz trnovit put, sjetimo se... Krist nam nije obečao lagodnost, već križ. Ali taj križ nije tu radi muke same, već radi posvećenja, radi suobličenja sa Njim. Stoga ljubimo, ljubimo kao što smo ljubljeni. Bez straha od sutra, od ostatka svijeta, od muke i boli. Jer, ako je Kristova ljubav Njega spasila od smrti vječne, jednako će tako proslaviti i nas. Ljubimo.
Nema komentara:
Objavi komentar